Biežāk uzdotie jautājumi

Vai lietojot zāles psihiatriskās veselības uzlabošanai, es kļūšu no tām atkarīgs?

Nekļūsit, ja ievērosit ārsta norādījumus.


Kā es varu saņemt psihiatra konsultāciju?

Lai to saņemtu, ir jāzvana uz reģistratūru mūsu struktūrvienību ambulatorajās nodaļās un jāpierakstās vēlamajā laikā. Ambulatorās nodaļas atrodas: Tvaika ielā 2, reģistratūras tālrunis: 67080147; ambulatorajā centrā „Pārdaugava” Ļermontova ielā 1, reģistratūras tālrunis: 67715108; ambulatorajā centrā „Veldre” Veldres ielā 1a, reģistratūras tālrunis: 67819748.


Vai mani piespiedu kārtā var ievietot psihiatriskajā slimnīcā?

Pacienti slimnīcā ārstējas brīvprātīgi. Ārstēšanās pie psihiatra ambulatori nevar būt par pamatu, lai ievietotu slimnīcā. Ievietošana slimnīcā pret pacienta gribu ir iespējama tikai noteiktos gadījumus, kurus nosaka Ārstniecības likuma 68.pants. Pamatojoties uz to, tiesa ir tā, kas izlemj par ārstēšanu pret pacienta gribu. Tie ir šādi gadījumi:

1) pacients ir draudējis vai draud, centies vai cenšas nodarīt sev vai citai personai miesas bojājumus, vai ir izturējies, vai izturas varmācīgi pret citām personām, un ārstniecības persona konstatē, ka pacientam ir psihiskās veselības traucējumi, kuru iespējamās sekas varētu būt nopietni miesas bojājumi pacientam pašam vai citai personai;

2) pacients ir izrādījis vai izrāda nespēju rūpēties par sevi vai savā aizbildnībā esošām personām un ārstniecības persona konstatē, ka pacientam ir psihiskās veselības traucējumi, kuru iespējamās sekas varētu būt nenovēršama un nopietna personas veselības pasliktināšanās.


Vai ierodoties uz psihiatrisko ekspertīzi, es nokļūšu uzskaitē?

Tamdēļ vien, ka esat ieradies uz ekspertīzi, jūs uzskaitē nenokļūsit. Pacientu uzskaites kārtība psihiatrijas jomā ir izklāstīta ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu reģistrā – Ministru kabineta noteikumos nr.746.


Vai depresija rodas slinkošanas dēļ? Vai tā var pāriet pati no sevis?

No slinkošanas depresija nerodas. Lai noskaidrotu, vai tā vispār ir depresija, un cik vieglā vai smagā formā tā attīstījusies, ir nepieciešams konsultēties ar ārstu, lai izlemtu, kā rīkoties tālāk.


Ko es pats varu darīt profilaktiski, lai saglabātu savu psihisko veselību?

Vairāk saudzējiet sevi. Rūpējieties, lai stress neatņem jums visus spēkus, lai jums vienmēr ir ko nodarboties, nezaudējot prieku par darāmo. Aktīvs dzīvesveids, pietiekams miegs – būs labi palīgi. Tomēr, ja radušās šaubas par to, vai viss ar jums ir kārtībā, laicīgi ejiet pakonsultēties pie ģimenes ārsta vai cita speciālista.


Vai pie narkologa ir pieraksts?

Nē, pieraksta nav. Narkologu ambulatori konsultatīvā nodaļā Tvaika ielā 2 var apmeklēt darba dienās no 8:00 līdz 18:00, kā arī Ļermontova ielā 1, ambulatorā centra „Pārdaugava” telpās, šajā gadījumā par narkologa darba laiku sazinoties pa tālruni: 67715144.


Cik jāmaksā par vizīti pie narkologa?

Bērniem līdz 18 gadiem nav jāmaksā par vizīti. Pieaugušai, pilngadīgai personai par vienu apmeklējumu pie ārsta ir jāmaksā EUR 4,00 pacienta iemaksa.


Kādi ir narkologu darba laiki?

Informāciju par narkologu darba laikiem varat saņemt ambulatori konsultatīvās nodaļas reģistratūrā Tvaika ielā 2 pa tālruni: 67080193.


Kad nonāk narkoloģisko pacientu uzskaitē un tiek iekļauts reģistrā?

Tikai tāpēc, ka atnāksiet meklēt palīdzību pie narkologa, ņemts uzskaitē un reģistrā netiksiet. Uzskaite pie narkologa nepieciešama, lai sniegtu psihosociālu atbalstu ārstēšanās un atveseļošanās periodā. Reģistrā uzskaites datus vairs neiekļauj.


Kur vest pusaudzi, ja ir aizdomas par narkotiku lietošanu?

Varat ierasties pie mums Tvaika ielā 2, kur Narkoloģiskās palīdzības dienesta ambulatori konsultatīvajā nodaļā, reģistratūras tālrunis: 67080193. Narkologs konsultēs pusaudzi un nozīmēs valsts apmaksātus izmeklējumus iespējamās lietotās vielas noteikšanai. Varat vērsties pēc palīdzības arī Alkohola, narkotisko un psihotropo vielu reibuma ekspertīzes nodaļā (ANPREN) Rīgā Tvaika ielā 2 visu diennakti, tālrunis: 67388029. Šis ir maksas pakalpojums – cenrādi skatīt www.rpnc.lv sadaļā Maksas pakalpojumi.


Vai alkohols likvidē stresu?

Lietojot alkoholu,  lai mazinātu iekšējo saspringumu un atslābinātos vai uzlabotu garastāvokli, tiek panākts pretējs efekts – nogurums palielinās, garastāvoklis pasliktinās, vai arī izraisītā eiforija neizbēgami beidzas ar depresiju, bet stress nemazinās.


Vai neliela alkohola deva aktivizē domāšanu?

Viegli iereibušam cilvēkam domāšana un reakcija var paātrināties, tomēr ļoti bieži mēdz būt kļūdaina. Turklāt pazeminās koncentrēšanās un spriešanas kvalitāte.


Vai alkohols ir labas zāles pret saaukstēšanos?

Alkohols imunitāti neuzlabo. Ārstēšanās ar degvīnu, pievienojot medu, piparus utml., kas ir populāri, apaukstētā kakla sūrstēšanu pastiprinās.


Vai alkoholam ir kalorijas?

Jā, alkoholam ir ļoti augsta enerģētiskā vērtība, un, jo stiprāks alkohols, jo vairāk tajā nevērtīgu kaloriju.

Kāpēc ir tik bīstami sēsties pie stūres, ja ir lietots alkohols?

Vadot automašīnu, ir precīzi jāveic 100 darbības minūtē, vienā sekundē jāpieņem 3 lēmumi, tas nozīmē, ka kustībām jābūt automātiskām un labi koordinētām. Bet alkohols cilvēka spējās izmaina visu: samazinās redzes asums, sašaurinās sānredzes lauks, zūd spēja noteikt attālumus, acis kļūst jūtīgākas pret apžilbināšanu, pavājinās dzirde, tiek traucēts kustību automātiskums, stipri samazinās situācijas novērtēšanas spējas, pazeminās paškontrole, parādās tieksme pārvarēt savas spējas, zūd psihiskā līdzsvarotība, vadītājs kļūst nekoordinēts, mainās galvenie dzīvības funkciju rādītāji. Mūsu valstī automašīnas vadītājs pie likumā noteiktās atbildības tiek saukts, ja alkohola koncentrācija organismā sasniedz 0,5 promiles, bet jaunajiem autobraucējiem, kuru autovadītāja pieredze ir mazāka par 2 gadiem, – 0,2 promiles.


Vai pietiek ar kafijas padzeršanu, lai atskurbtu?

Kafija, auksta duša, vingrošana utml. neatskurbina. Ir vajadzīgs laiks, lai alkohola intoksikācija izdalītos no organisma.


Vai ir alkohola daudzums, kas ir nekaitīgs grūtniecei?

Tāda nav. Grūtniecības laikā nav ieteicams lietot pat medikamentus, kuri satur alkoholu. Alkohola lietošana jāpārtrauc jau tad, kad plānojat kļūt par māti, jo pirmais grūtniecības mēnesis ir pats svarīgākais gaidāmā bērna attīstībā. Šajā laikā grūtniecību vēl var nemanīt. Grūtniece savu bērniņu baro ar asinīm caur placentu – tā nespēj aizturēt alkoholu. Jebkurš alkohola daudzums, kas nokļūst mātes asinīs, pēc vienas minūtes jau būs bērniņa asinīs. Reizēm piedzimst bērni, kuru izelpotajā gaisā var konstatēt alkoholu. Lietojot alkoholu grūtniecības laikā, var notikt, ka bērniņš piedzims ar nepietiekamu svaru, prāta atpalicību, ko rada smadzeņu bojājums, roku, kāju un sejas kroplību, sirds defektiem, augšanas atpalicību, var piedzimt nedzīvs.